وکیل

وکیل خانم طلاق توافقی در تهران

طلاق یکی از مهم‌ترین دعاوی خانواده را تشکیل می‌دهد که می‌تواند از جانب مرد یا زن و یا به صورت توافقی باشد. به طور کلی، موضوع طلاق زمانی مطرح می‌شود که زن و مردی دیگر شرایط ادامه زندگی با هم را نداشته باشند و تنهاترین راه برای جدایی آن‌ها طلاق است.

در برخی از روابط، زن و شوهری بدون ثبت طلاق از هم جدا می‌شوند که اصطلاحا به متارکه شناخته می‌شود. با وقوع طلاق، پیوند ازدواج و رابطه مشترک زوجین برای همیشه از بین می‌رود و زن و شوهر قانونا و شرعا دیگر نسبت به هم محرم نیستند.

البته در طلاق رجعی تا پایان مدت عده همچنان امکان بازگشت برای مرد وجود دارد که در این صورت مجدد پیوند زناشویی بین آن‌ها صورت می‌گیرد.

در سالیان اخیر میزان طلاق در کشورمان به طرز چمشگیری افزایش پیدا کرده است که در اغلب مواقع شاهد جدایی زوجین در مدت زمان کوتاه بعد از ازدواج نیز بوده‌ایم.

البته در این زمینه راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از طلاق اتخاذ شده است اما باید پذیرفت که طلاق همواره در جامعه ما به وقوع می‌پیوندد و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

احتمالا با اصطلاح طلاق توافقی آشنایی کم و بیش داشته باشید اما در ارتباط با شرایط و مراحل قانونی صرفا اطلاعات و دانش حقوقی بالایی لازم است.

در واقع طلاقی که با رضایت دو طرف حاصل شود جز طلاق توافقی به شمار می‌رود. قانونگذار مستقیما طلاق را به اراده مرد واگذار کرده است اما در شرایطی نیز زن می‌تواند درخواست طلاق دهد و به نوعی برای وی حق طلاق به وجود می‌آید.

اما شرایط در طلاق توافقی کاملا متفاوت است و زوجین با قصد و رضایت یکدیگر تصمیم به جدایی می‌گیرند. در واقع جدایی با توافق دو طرفه حاصل شده و هیچ کدام از طرفین در این زمینه مخالفتی ندارند.

با توجه به این که طلاق حق مستقیم مردان است و صرفا با اراده و رضایت آن‌ها صورت می‌گیرد، شرایط را برای زنان پیچیده کرده است.

در برخی از روابط، زوجه هیجگونه تمایلی برای ادامه زندگی با زوج ندارد و از طرف دیگر نمی‌تواند قانونا درخواست طلاق دهد. در این صورت شرایط ادامه زندگی برای زوجه با مشکل مواجه خواهد شد.

در صورتی که زن بتواند در دادگاه به عسر و حرج استناد کند (یعنی زوجه می‌بایست اثبات کند که زندگی با مرد همراه با مشقت و سختی است و به نوعی امکان زندگی مشترک با زوج وجود ندارد) امکان صدور حکم طلاق بدون رضایت مرد نیز وجود دارد.

در هر حال، در طلاق توافقی، زن و شوهر بدون وجود مشکلی خاص از هم جدا می‌شوند. اما نکته بسیار مهمی که در مورد طلاق توافقی مطرح می‌شود، بحث شرایط و وضعیت حقوق مالی زن است.

با توجه به این که زن و مرد در مورد جدایی به توافق کامل رسیده‌اند اما می‌بایست تکلیف حقوق قانونی زوجه مانند مهریه و نفقه را نیز معین کنند. در این شرایط ممکن است زوجه تمام یا بخشی از مهریه خود را ببخشد یا همه مبالغ تعیین شده برای مهریه را مطالبه کند.

در واقع زمانی که زوجین برای طلاق توافقی در دادگاه درخواست می‌دهند، می‌بایست توافقنامه‌ای در ارتباط با موارد مزبور را در اختیار قاضی قرار دهند.

در صورتی که زوجین تکلیف پرداخت مهریه و سایر حقوق زن را تعیین نکرده باشند، دادگاه مجوز طلاق را به آن‌ها نمی‌دهد. بنابراین بهتر است قبل از ارائه دادخواست طلاق، وضعیت حقوق زن به خصوص مهریه مشخص شود.

گفتنی است که زن و شوهر برای ارائه درخواست طلاق توافقی می‌بایست یک سری مراحل قانونی را طی کنند. به طور مثال یکی از این مراحل، مراجعه به مراکز مشاوره امور خانواده است. حضور در این مراکز برای هردو طرف ضروری است؛ در غیر این صورت فرآیند طلاق با مشکل مواجه می‌شود.

در طلاق‌هایی به غیر از طلاق توافقی، شرایط برای جدایی زوجین بسیار دشوار می‌شود و به طور معمول آقایان با طلاق موافقت نمی‌کنند. اما در طلاق توافقی شرایط متفاوت است و زن و مرد بدون بروز اختلاف و یا مشکلی از یکدیگر جدا شده و با طی کردن مراحل قانونی، طلاق را به ثبت می‌رسانند.

طلاق توافقی

طلاق توافقی ساده‌ترین نوع طلاق

طلاق توافقی به ساده‌ترین نوع طلاق شناخته می‌شود؛ زیرا زن و شوهر بدون دردسر خاصی از هم به صورت قانونی جدا می‌شوند.

در قانون ایران طلاق به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود اما سریع‌ترین روشی که زوجین می‌توانند به زندگی مشترک چندین ساله خود پایان دهند، طلاق توافقی است.

زن و شوهری که از ادامه دادن زندگی مشترک خود نا امید شده‌اند و به نوعی تمایلی به ادامه رابطه زناشویی با یکدیگر را ندارند، با تصمیم دو جانبه و توافق بر سر تمامی مسائل مالی و غیر مالی که در پروسه طلاق پیش می‌آید، تصمیم به طلاق توافقی می‌گیرند و برای این کار درخواست طلاق تحت عنوان طلاق توافقی می‌دهند.

طلاق توافقی همانطور که از نام آن پیدا است، زن و مرد به صورت توافقی از هم جدا می‌شوند و هیچ کدام از طرفین مخالفتی در این زمینه ندارد. در طلاق توافقی رضایت دو طرف شرط اصلی برای جدایی است در غیر این صورت طلاق به صورت توافقی نمی‌باشد.

در این نوع طلاق صرفا توافق در مورد جدایی بین زوجین انجام نمی‌شود بلکه باید در خصوص مسائلی مانند مهریه، نفقه و حضانت فرزندان نیز توافق کلی صورت گیرد. در واقع تا زمانی که وضعیت و شرایط مسائل مزبور مشخص نشده باشد، امکان صدور حکم طلاق توافقی وجود ندارد.

پس برای درخواست طلاق توافقی هر یک از طرفین می‌توانند به عنوان خواهان درخواست طلاق را بدهند. تصور برخی افراد این گونه است که با توجه به توافقی بودن طلاق حتما لازم است که هر دو با هم ضمن یک دادخواست درخواست طلاق را بدهند. اما به لحاظ قانونی و رویه قانونی چنین الزامی برای زوجین وجود ندارد.

در واقع زوجین می‌توانند در یک دادخواست درخواست طلاق را به دادگاه ارائه دهند و هیچ منعی از این بابت وجود ندارد. همچنین این شرایط فراهم است که زن و مرد به صورت جداگانه تقاضای طلاق توافقی کنند.

در این صورت می‌بایست اقدام به تنظیم دو دادخواست جداگانه نموده و در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند.

طلاق توافقی در قانون

طلاق توافقی مستقیما در دسته بندی انواع طلاق وجود ندارد اما می‌توان از تعاریف طلاق خلع و مبارات به توافقی بودن آن پی برد. در واقع طلاق توافقی به صورت خلع یا مبارات می‌باشد.

به موجب ماده 1146 قانون مدنی، در طلاق خلع، زن به واسطه کراهتی که نسبت به شوهر خود دارد، مالی به شوهر می‌دهد تا او را طلاق دهد. در واقع این مال می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه باشد. زن در این شرایط حق طلاق ندارد و با بخشش حق و حقوق مالی خود شوهر خود را راضی به طلاق می‌کند.

با توجه به این که مهریه وظیفه‌ای سنگین برای مردان به شمار می‌رود، در صورت بخشش آن از سوی زوجه به طلاق رضایت می‌دهند. طلاق خلع نوعی طلاق توافقی به شمار می‌رود که با توافق زن و شوهر صورت می‌گیرد.

بر اساس ماده 1147 قانون مدنی، طلاق مبارات، به طلاقی گفته می‌شود که زن و شوهر هر دو از هم تنفر دارند. در این حالت هیچ کدام از طرفین تمایلی به ادامه زندگی ندارند. در این صورت زن می‌تواند با بذل و بخشش مهریه، شوهر را برای طلاق راضی کند.

طلاق مبارات به صورت توافقی بین زن و شوهر انجام می‌شود. در طلاق مبارات برخلاف طلاق خلع، طرفین از هم کراهت دارند و عوض نمی‌تواند بیشتر از مهریه زن باشد. در صورتی که در طلاق خلع، عوض می‌توان بیش تر از مهریه یا کمتر از آن باشد.

امضای برگه‌های طلاق

مراحل طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین تنها بر جدایی با هم به تفاهم نمی‌رسند بلکه درمورد مسائل و حقوق مالی زن (مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و غیره) و همچنین بحث حضانت فرزندان با یکدیگر توافق می‌کنند.

طلاق توافقی بدون درگیری و اختلافی میان طرفین صورت می‌گیرد و بعد از جدایی مشکل خاصی برای زن و شوهر به وجود نمی‌آید.

ساده‌ترین و کم دردسرترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که این روزها به دلیل رسیدگی و صدور رای در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تبدیل به طلاقی رایج شده است. در طلاق توافقی زن می‌تواند حق و حقوق مالی خود مانند مهریه را ببخشید یا از انجام این کار امتناع کند.

در واقع هر توافقی که میان زن و شوهر صورت گیرد، به لحاظ قانونی معتبر است.

طلاق توافقی مراحل مختلفی دارد که در قانون مستقیما به آن اشاره شده است. مراحل این طلاق به شرح زیر می‌باشد:

مرحله نخست: مراجعه به مراکز مشاوره خانوادگی

مراکز مشاوره خانوادگی به منظور تحکیم مبانی خانواده و جلوگیری از افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق و سعی در ایجاد صلح و سازش تشکیل شده‌اند. این مراکز باید در کنار دادگاه‌های خانواده ایجاد شوند.

اعضای مراکز مشاوره خانواده از کارشناسان رشته‌های مختلف مانند مطالعات خانواده، مشاوره، روان ‌پزشکی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی انتخاب می‌شوند و حداقل نصف اعضای هر مرکز باید از بانوان متاهل واجد شرایط باشند.

مرحله اول برای طلاق توافقی مراجعه زوجین به مراکز مشاوره خانواده است. در واقع قبل از آن که درخواست طلاق از طریق دادگاه انجام شود، طرفین باید به این مراکز مراجعه کنند.

مراکز مشاوره خانواده ضمن ارائه خدمات مشاوره‌ای به زوجین، خواسته‌های دادگاه را در مهلت مقرر اجرا و در موارد مربوط سعی در ایجاد سازش می‌کنند.

مراکز مذکور در صورت حصول سازش به تنظیم سازش ‌نامه مبادرت و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود در مورد علل و دلایل عدم سازش را به طور مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می‌کنند.

ماده 25 قانون حمایت خانواده در این زمینه بیان می‌کند: در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می‌کند.

اگر در جلسات مشاوره ای، طرفین از تصمیم خود مبنی بر طلاق منصرف نشوند، گواهی عدم انصراف از طلاق برای آن ها صادر می‌شود.

مرحله دوم: ثبت دادخواست طلاق توافقی

زوجین بعد از آن که به مراکز مشاوره مراجعه کردند، از طریق گواهی عدم انصراف از طلاق می‌توانند دادخواست خود را به ثبت برسانند. دادخواست ابتدا در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت شده و سپس به دادگاه خانواده ارجاع داده می‌شود.

مدیر دفتر دادگاه دادخواست طلاق را مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت نبود مشکل قانونی در آن، وقت دادرسی را تعیین می‌کند. چنانچه دادخواست به لحاظ حقوقی مشکل داشته باشد و تشریفات قانونی در آن رعایت نشده باشد، توسط مدیر دفتر دادگاه رد می‌شود.

مرحله سوم: حضور در جلسه دادگاه

زوجین باید در مهلت تعیین شده در دادگاه حضور پیدا کنند تا روند رسیدگی به درخواست طلاق آغاز شود. در جلسات دادرسی، دادگاه توضیحات و ادله طرفین را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورتی که تصمیم آن‌ها بر طلاق باشد، در نهایت حکم مقتضی صادر می‌شود.

در این صورت دادگاه مبادرت به صدور حکم طلاق یا گواهی عدم سازش می‌نماید.

مرحله چهارم: مراجعه به دفتر خانه طلاق و ثبت آن

ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است. ثبت طلاق توافقی بدون حکم دادگاه در محضر امکان‌پذیر نیست.

زوجین با داشتن حکم طلاق به دفتر خانه مراجعه کرده و به صورت رسمی طلاق خود را به ثبت می‌رسانند. حکم طلاق یا گواهی عدم سازش به مدت سه ماه اعتبار دارد و طرفین باید در این مهلت برای ثبت طلاق به محضر مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که برای ثبت طلاق توافقی، هر دو طرف باید در دقتر خانه حضور داشته باشند. چنانچه یکی از طرفین به هر دلیلی در محضر حاضر نشود، امکان ثبت طلاق وجود ندارد.

آیا در طلاق توافقی ارجاع به امر داوری وجود دارد؟

یکی از مراحل مهم در موضوع طلاق، ارجاع به امر داوری است. اما سوال اساسی که مطرح می‌شود آن است که آیا در طلاق توافقی، پرونده به امر داوری ارجاع داده می‌شود یا خیر؟ ماده 27 قانون حمایت از خانواده به این سوال پاسخ می‌دهد.

ماده 27 قانون حمایت از خانواده در این زمینه بیان می‌کند: در کلیه موارد درخواست طلاق به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه در این موارد باید با توجه به نظر داوران رای صادر و چنانچه آن را نپذیرد، نظریه داوران را با ذکر دلیل رد کند.

به موجب ماده مزبور، در طلاق توافقی ارجاع به امر داوری صورت نمی‌گیرد و از این حیث در مقایسه با انواع دیگر طلاق مراحل کمتری دارد. پس در طلاق توافقی داوری مفهوم خاصی ندارد و رای دادگاه بدون نظر داوران صادر می‌شود.

در واقع یکی از دلایل ساده بودن این نوع طلاق، عدم ارجاع پرونده به امر داوری است و به همین جهت در مدت زمان کوتاه‌تری فرآیند طلاق صورت می‌گیرد.

دادخواست طلاق توافقی

عدم حضور طرفین در جلسه دادگاه مانعی برای صدور رای می‌باشد؟

بعد از تقدیم و ثبت دادخواست، دادگاه وقت دادرسی برای طرفین تعیین کرده و در نهایت زوجین می‌توانند در جلسه رسیدگی حضور پیدا کنند. چنانچه طرفین در جلسه دادگاه بنا به دلایل مختلف حضور پیدا نکنند، رسیدگی به پرونده صورت گرفته و در نهایت رای مقتضی نیز صادر می‌شود.

بنابراین عدم حضور طرفین در جلسه دادگاه مانعی برای صدور رای نمی‌باشد اما تا حدودی روند رسیدگی به پرونده را با مشکل مواجه می‌کند.

در صورتی که طلاق به صورت وکالتی باشد (یعنی حق طلاق طی وکالت نامه به زوجه داده شده است)، حضور زوج در جلسه دادگاه الزامی نمی‌باشد و با این شرایط رای مقتضی صادر می‌شود.

البته در صورت ارائه دلایل قابل قبول، دادگاه می‌تواند وقت رسیدگی به پرونده طلاق را تغییر داده و مجدد وقت دادرسی را تعیین نماید.

مدت زمان طلاق توافقی

یکی از سوالات پرتکرار در ارتباط با روند طلاق توافقی این است که مراحل طلاق معمولا چه مدت زمان می‌برد؟ و یا از انجام مراحل ابتدایی طلاق تا زمان صدور حکم چه مدت زمانی به طول می‌انجامد؟ همانطور که گفته شد، در مورد طلاق توافقی نمی‌توان مدت زمان مشخصی را تعیین کرد و معیار ثابتی نیز در این زمینه وجود ندارد.

تصور اغلب افراد این است که در طلاق توافقی با توجه به توافقات انجام شده بین زوجین در مورد مسائل مالی و غیر مالی، هر زمان که تمایل داشتند می‌توانند درخواست طلاق دهند و از هم جدا شوند.

باید به این نکته اشاره کرد که هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی مراحل و مدت زمان خاصی دارد و طبیعتا ظرف مدت زمان 1 الی 2 روزه ثبت طلاق صورت نمی‌گیرد.

بسیاری از پرونده‌های طلاق بوده‌اند که پروسه آن‌ها مدت زمان زیادی به طول انجامیده است و هنوز تکلیف آن‌ها مشخص نشده است. در واقع اغلب زوجینی که قصد جدایی دارند با تصور این که در طلاق توافقی زودتر به نتیجه می‌رسند، اقدام به این کار کرده و دادخواست طلاق را به دادگاه می‌دهند.

طلاق توافقی مانند سایر طلاق‌ها پروسه نسبتا طولانی دارد و برخلاف تصور اغلب زوجین در همان روز ثبت درخواست خود، حکم طلاق از سوی دادگاه صادر نمی‌شود.

در حال حاظر رویه طلاق در مقایسه با سال‌های گذشته فرق کرده است و زوجین باید در سامانه‌های طراحی شده توسط قوه قضاییه مانند ثنا عضویت داشته باشند.

سپس باید در جلسات مشاوره‌ای حضور پیدا کنند که تعداد این جلسات با توجه به نظر مشاوره تعیین شده و ممکن است تا چندین جلسه مشاوره برای زوجین در نظر گرفته شود.

در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان حداقل 3 ماه را برای انجام مراحل طلاق توافقی و صدور حکم دادگاه در نظر گرفت. گاهی اوقات تمام مراحل طلاق توسط زن و شوهر انجام شده است اما صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق ممکن است ظرف مدت زمان طولانی انجام شود.

وکیل خانم در پرونده طلاق بهتر است یا وکیل آقا؟

داشتن وکیل در پرونده‌های طلاق می‌تواند به نفع زوجین باشد و با توجه به تخصصی بودن موضوعات مرتبط با امور خانواده، بهتر است طرفین از وجود وکیل در این زمینه بهره‌مند شوند.

وکیل متخصص دعاوی خانوادگی به خوبی می‌تواند اختلافات موجود در پرونده را حل و فصل کند و راهکارهای مناسب را به موکل خود ارائه دهد.

در حال حاضر بسیاری از وکلا در کشورمان به صورت تخصصی به موضوعات مرتبط با امور خانواده می‌پردازند و برای پرونده‌های طلاق بهتر است به وکلای متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

در مورد پرونده‌های طلاق همواره این سوال مطرح می‌شود که وکیل خانم بهتر است یا وکیل آقا؟ برای رسیدگی به پرونده طلاق در وهله اول میزان توانایی و تخصص وکیل اهمیت بالایی دارد.

به بیان دیگر، اگر فردی به منظور رسیدگی به پرونده طلاق به دنبال وکیل می‌باشد، باید به شخصی مراجعه کند که در امور خانواده تخصص و علم کافی داشته باشد.

در واقع جنسیت وکیل این که خانم یا آقا باشد تاثیر چندانی در روند رسیدگی به پرونده ندارد و صرفا تنها چیزی که در این زمینه حائز اهمیت است، بحث میزان توانایی و تخصص وکیل در حل و فصل دعاوی خانواده از جمله طلاق است.

البته این موضوع برای برخی از موکلین از اهمیت بالایی برخوردار است که بر اساس نظر و سلیقه خود به دنبال وکیل خانم یا آقا در پرونده‌های طلاق هستند.

پس دادن حلقه ازدواج

معیار انتخاب وکیل خانم برای طلاق توافقی

در مورد بسیاری از پرونده‌های حقوقی، موکلین همواره بین انتخاب وکیل خانم یا آقا مردد هستند. البته بین وکلای آقا و خانم در مورد پرونده‌های طلاق نمی‌توان تفاوت خاصی قائل شد.

در واقع جنسیت در انتخاب وکیل اهمیت زیادی ندارد بلکه در درجه اول تخصص و مهارت وکیل بسیار حائز اهمیت است.

برخی افراد، وکلای خانم را در خصوص پرونده‌های طلاق توافقی مناسب‌تر می‌دانند. معیار این افراد برای انتخاب وکیل خانم در پرونده‌های طلاق اینگونه است:

 • خانم‌ها در رسیدگی و انجام اقدامات لازم در مورد پرونده‌های طلاق دقیق‌تر هستند.
 • خانم‌ها در مورد به نتیجه رسیدن پرونده کمتر به دنبال راه‌های غیر قانونی هستند و در نهایت قابل اعتمادتر هستند.
 • درک بالای خانم‌ها در مورد بعد احساسی رسیدگی به پرونده بیشتر است.
 • در مورد پرونده‌های خانوادگی تا حد زیادی به مشکلات موکل توجه می‌کنند و سعی دارند اینگونه مسائل را در بررسی پرونده لحاظ کنند.
 • امکان برقراری ارتباط صمیمانه با وکیل خانم در پرونده‌های طلاق بهتر است.
 • حوصله وکیل خانم برای توجه به توضیحات و مشکلات موکل به مراتب بیشتر است.

وکیل طلاق توافقی در تهران

در نظام حقوقی ایران داشتن وکیل به اختیار طرفین بستگی دارد و صرف نظر از نوع پرونده، تمامی افراد می‌توانند برای خود وکیل داشته باشند.

داشتن وکیل در ارتباط با طلاق توافقی یک رویه معمول است و زوجین برای رسیدگی به این دعاوی اقدام به اخذ وکیل می‌نمایند.

زمانی که بحث وکیل طلاق توافقی مطرح می‌شود، به این معنا نیست که وکیل نمی‌تواند در سایر دعاوی از موکل خود دفاع کند بلکه چنین وکلایی به صورت تخصصی در مورد پرونده‌های امور خانواده از جمله طلاق فعالیت کرده و بیشتر وقت خود را صرف رسیدگی به چنین پرونده‌هایی می‌کنند.

برای یافتن وکیل طلاق توافقی در تهران می‌بایست معیارهای مختلفی را مدنظر قرار دهید تا بتوانید در نهایت به بهترین وکیل دسترسی داشته باشید.

چگونه یک وکیل خانم برای طلاق توافقی در تهران پیدا کنیم؟

همانطور که گفته شد، رسیدگی به دعاوی خانواده نیازمند تخصص و مهارت کافی است و وجود وکیل تا حد زیادی می‌تواند برای زوجین سودمند باشد. خصوصا در ارتباط با پرونده‌های طلاق توافقی که وجود وکیل بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

طلاق توافقی مراحل نسبتا طولانی دارد و بدون بهره مندی از وکیل عملا روند رسیدگی را برای طرفین با مشکل مواجه می‌کند. در ارتباط با طلاق توافقی، انتخاب وکیل خانم به اختیار و نظر زوجین بستگی دارد.

بنابراین اگر به دنبال وکیل خانم برای طلاق توافقی در تهران هستید، می‌توانید از طریق جستجو در وبلاگ‌های مختلف یا دوستان یا آشنایانتان بهترین وکیل را در این زمینه انتخاب کنید.

در واقع برای یافتن وکیل طلاق توافقی در تهران می‌توانید از اعضای خانواده و دوستانتان که پیش از این پرونده‌های مشابهی داشته‌اند، پرس و جو کنید و همچنین جویای توانایی‌ها و تخصص وکیل در این زمینه نیز شوید.

وکیل خانم برای طلاق توافقی در خارج از کشور

ثبت طلاق توافقی در خارج از کشور مستلزم رعایت تشریفات قانونی است و چه بسا مراحل دشوارتری نسبت به ثبت طلاق در داخل ایران داشته باشد. امکان ثبت طلاق توافقی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور امکان پذیر است و با طی کردن مراحل خاص می‌توانند به صورت رسمی از هم جدا شوند.

زن و شوهری ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند، می‌توانند به محاکم محل اقامت خود مراجعه کرده و درخواست طلاق دهند. در واقع زوجین می‌بایست مراحل قانون انجام طلاق در کشور محل زندگی را طی کنند.

سپس بعد از انجام مراحل طلاق و صدور حکم دادگاه می‌توانند به یکی از مراکز اسلامی واقع در کشور محل اقامت خود مراجعه کرده و با جاری شدن صیغه طلاق به روش اسلامی اقدام به ثبت طلاق نمایند.

ثبت طلاق توافقی در کشور محل اقامت پایان کار نمی‌باشد، زیرا حکم طلاق از سوی مراجع قانونی مانند کنسولگری ایران باید مورد تایید قرار گیرد.

زوجین بعد از ثبت طلاق توافقی باید آن را به تایید مقامات ایرانی شامل سفارت ایران، دفتر حفاظت از منافع و یا کنسولگری ایران برسانند و در نهایت پس از تایید مقامات ایرانی، تایید وزارت امور خارجه نیز مورد نیاز است.

زمانی که یکی از زوجین مقیم خارج از کشور باشد، می‌توانند انجام مراحل آن را برعهده وکیل دادگستری قرار دهند. به طور مثال فرض کنید زوجه مقیم خارج از کشور می‌باشد و همسر در ایران سکونت دارد و هر دو طرف درخواست طلاق توافقی دارند. در این شرایط الزامی برای حضور زوجه در ایران برای انجام مراحل طلاق نیست.

در واقع زوجه در وهله اول باید اقدام به تنظیم وکالت نامه نماید و آن را برای تایید به کنسولگری ایرلن ارسال کند. سپس وکالت‌نامه مزبور به وکیل دادگستری در ایران ارجاع داده می‌شود تا مراحل طلاق توسط وی انجام شود.

بنابراین وکیل طلاق توافقی مراحل این نوع طلاق را طی می‌کند و پس از دریافت حکم عدم سازش در تمام جلسات مشاوره شرکت کرده و صیغه طلاق را جاری می‌نماید.

وکیل دادگستری در جلسات مشاوره‌ای شرکت کرده و گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت می‌کند. سپس با وکالت نامه مزبور و سایر مدارک و گواهی‌های لازم مراحل طلاق را در دادگاه انجام می‌دهد. در نهایت به صورت رسمی طلاق را به ثبت می‌رساند.

لازم به ذکر است که اگر زن و مرد در خارج از کشور بوده و متقاضی طلاق توافقی باشند، می‌توانند مراحل ذکر شده را در کشور محل اقامت خود طی کرده و وکیل دادگستری به جای آن‌ها مراحل طلاق را در داخل ایران انجام دهد.

موضوع بسیار مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود، حضور زوجین در جلسات مشاوره‌ای می‌باشد. با توجه به این که حضور زن و مرد برای انجام روند طلاق در مراکز مشاوره الزامی است اما اگر زوجین مقیم خارج از کشور بوده و متقاضی طلاق توافقی باشند، حضور آن‌ها در جلسات مشاوره اجباری نبوده و وکیل یا فرد دیگری که وکالت نامه برای آن تنظیم شده است، می‌تواند در این جلسات شرکت کند.

صدور حکم طلاق

مشاوره حقوقی در مورد طلاق توافقی

طرح دعاوی خانواده پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و قطعا داشتن اطلاعات و دانش حقوقی می‌تواند در این زمینه بسیار کارساز باشد.

متاسفانه بسیاری از مسائل و مشکلات پیش آمده در حوزه طلاق به دلیل عدم اطلاع از راه و روش‌های قانونی و حقوقی می‌باشد و به همین جهت وجود وکیل و یا مشاور و کارشناس حقوقی مجرب می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

در ارتباط با پرونده‌های طلاق توافقی، اخذ وکیل می‌تواند کمک فراوانی به شاکی نماید و در روند رسیدگی به پرونده تاثیر به سزایی خواهد داشت. اما به دلایل مختلف ممکن است دسترسی به وکیل برای پرونده طلاق وجود نداشته باشد.

مثلا زوجین زمان کافی برای طرح دعوا ندارد و یا حق‌الوکاله سنگین وکلا مانع از این کار می‌شود. در این صورت بهترین گزینه برای ارائه درخواست طلاق، دریافت مشاوره‌های حقوقی به صورت آنلاین و تلفنی است.

مشاوره‌های حقوقی آنلاین یا تلفنی مزیت‌های فراوانی دارد که برخورداری از شرایط مناسب اطلاعات حقوقی امکان‌پذیر است. از طریق مشاوره حقوقی می‌توان اطلاعات لازم در مورد طلاق توافقی را کسب کرد.

در واقع با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان درخواست طلاق را از این روش طرح کرد.

به همین جهت برای دریافت هرگونه مشاوره حقوقی در مورد طلاق توافقی می‌توانید از خدمات و امکانات سامانه وکیل 24 بهره مند شوید.

چرا وکیل 24 را انتخاب کنیم؟

سایت وکیل 24 با بهره مندی از مشاوران و کارشناسان مجرب و متخصص در امور خانواده و ارائه خدماتی نظیر مشاوره‌های تخصصی حقوقی، می‌تواند شما را در تمامی مراحل ثبت طلاق توافقی راهنمایی نماید.

مشاوره حقوقی در ارتباط با طلاق توافقی به صورت کاملا تخصصی انجام می‌شود و یقینا به راحتی می‌توانید اقدام به ثبت طلاق نمایید.

همچنین علاوه بر ارائه مشاوره‌های حقوقی به شکل آنلاین و تلفنی، در زمینه تهیه و تنظیم انواع دادخواست طلاق نیز خدمات رسانی نیز انجام می‌شود.

باتوجه به این که وکیل 24 سابقه چندین ساله در زمینه ارائه خدمات حقوقی دارد و بهترین و مجرب‌ترین حقوقدانان کشور در این مجموعه فعالیت می‌کنند، می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب افراد مختلف برای بهره مندی از امکانات و خدمات حقوقی باشد.

در هر صورت برای کسب مشاوره حقوقی در مورد طلاق توافقی و تنظیم انواع اوراق قضایی مرتبط با امور خانواده می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خدمات تخصصی وکیل 24 درمورد طلاق توافقی

وکیل 24 در ارتباط با طلاق توافقی خدمات تخصصی در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین خدمات تخصصی این سامانه در مورد طلاق توافقی به شرح زیر است:

 1. ارائه مشاوره تلفنی و آنلاین در مورد طلاق توافقی توسط وکلا و کارشناسان حقوقی
 2. تنظیم توافقنامه طلاق براساس توافق زوجین
 3. تنظیم وکالت نامه طلاق
 4. تنظیم دادخواست طلاق
 5. ارجاع پرونده به شعب خانواده
 6. انجام مراحل قانونی طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین
 7. دریافت حکم طلاق توافقی از دادگاه خانواده

تیم تخصصی وکیل 24 در هر زمان در کنار شما است تا در صورتی که به خدمات حقوقی نیاز پیدا کردید، امکان ارائه خدمات وجود داشته باشد. در هر صورت قبل از هر اقدام حقوقی می‌توانید از امکانات و خدمات ما بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا